Latviski По русский In English

Ventilācijas nozīme!


Būvējot māju ar mūsdienīgiem risinājumiem un materiāliem, kā arī atbilstīgi pastāvošajiem siltumizolācijas normatīviem, konstrukcijas būs pietiekami hermētiskas un tad veselīga mikroklimata nodrošināšana var būt problemātiska, ja nebūs padomāts par ventilācijas sistēmu. Vecā vēdināšanas sistēma ar logu atvēršanu vien nelīdzēs.

Ventilāciju ēkās ir jāierīko sekojošu iemeslu dēļ:

  • lai izvadītu izlietoto gaisu ar paaugstinātu oglekļa dioksīda koncentrāciju;

  • lai padotu svaigu gaisu, kurš ir piesātināts ar skābekli;

  • lai novērstu nevēlamās smakas;

  • lai novērstu liekā mitruma daudzumu;

  • lai attīrītu no putekļiem un tajos esošajiem slimību ierosinātājiem.

Pastāv vairākas lielākas grupas, kādās nosacīti iedalāmi ventilācijas principi.

Dabīgā ventilācija (vēdināšana)

Dabīgā ventilācija darbojas trijos gadījumos:

  • Kad ir gaisa temperatūras atšķirība ārā un iekštelpās;

  • Kad ir gaisa spiediena starpība;

  • Kad ir vēja ietekme.

Viens cilvēks stundas laikā izelpo 60 gramu ūdens, viņam vajadzīgs 60 kubikmetru svaiga gaisa. Tik daudz, cik ietilpst 20 kvadrātmetru lielā istabā ar trīs metrus augstiem griestiem. Lai cilvēks telpās justos labi, gaisam telpā jāapmainās reizi stundā.


Parastās - dabiskās ventilācijas trūkumi:

  • telpās ieplūstošais gaiss nesasilst, tā rezultātā rodas auksti caurvēji, kas izraisa saaukstēšanās saslimšanas;

  • telpās ieplūstošais gaiss netiek attīrīts un filtrēts, tādēļ kopā ar gaisu telpā ienāk arī putekļi, insekti, un dažāda veida piesārņojums;

  • sarežģīti vai neiespējami regulēt pieplūstošā gaisa daudzumu, tādēļ telpas tiek vai nu pārmērīgi vai arī nepietiekami vēdinātas;

  • vasarā, kad āra gaisa temperatūra pielīdzinās temperatūrai telpu iekšienē, gaisa gravitācija pa vertikālajiem gaisa vadiem nedarbojas un telpu var izvēdināt tikai vējainos laika apstākļos;

  • caur vēdināšanai atvērtajiem logiem vai durvīm telpās ir sadzirdams ielas troksnis;

  • ziemā telpu apkurināšanai tiek patērēts apmēram divreiz vairāk enerģijas dēļ neiespējamības aizplūstošā gaisa siltuma atgriezt pieplūstošajam gaisam.

Dabiskā pieplūde ar mehānisko nosūci

Dabiskā gaisa pieplūde kombinācijā ar mehānisko nosūci ir lētākais, vienkāršākais, taču reizē arī pietiekami efektīvs gaisa apmaiņas risinājums. Lai iekštelpās nodrošinātu daudzmaz pastāvīgu gaisa kustību, vēlams ierīkot logus ar atvērumiem svaiga gaisa pieplūdei, vai iebūvēt vēdlodziņus. Tomēr kā efektīvākais un ieteicamākais svaiga gaisa pieplūdes paņēmiens ir iebūvēt katrā dzīvojamā telpā speciāli dabiskās pārplūdes ventili ar termostatu. Tā ir vienkārša teleskopiska caurule, kas tiek ievietota mājas ārsienā un nodrošina patstāvīgu gaisa pieplūdi telpā. Termostats automātiski regulē gaisa kustību atkarībā no āra gaisa temperatūras. Šāds sienā iemontējams ventilācijas kanāliņš nodrošina gaisa apmaiņu 20 m2 lielai platībai. Lai svaigais gaiss tiktu tālāk telpās ir jāierīko nosūces ventilatori. Tos parasti novieto pie ventilācijas gaisa vadiem vannas istabā, tualetes telpā, arī virtuvē.

Piespiedu pieplūde un piespiedu nosūce

Šajā sistēmā ietilpst pieplūdes un nosūces ventilatori, elektriskais vai ūdens ieplūstošā gaisa sildītājs, gaisa filtri un automātika. Šīs sistēmas var būt gan atdalītas atsevišķi (piplūde, nosūce) vai apvienotas viena iekārtā. Visekonomiskākā no iekārtām ir tieši tās, kuras apvienotas viena veselā, šis iekārtas sauc par gaisa apstrādes iekārtām-rekuperatoriem.

Šādās iekārtās ir iebūvets siltummainis.

Tās ir super kompaktas ventilācijas iekārtas ar svaigā gaisa pieplūdi un nosūci Jūsu - privātmājai, ofisam, atpūtas un viesu namam. Ventilācijas sistēma ir vienkārši uzstādāma, tā nodrošinās svaigu gaisu Jūsu māja visa gada garumā. Energoefektīvā vēdināšanas sistēma ar siltuma rekuperāciju (atgūšanu) nodrošinās patīkamu klimatu gan vasaras, gan ziemas periodā, turklāt ekonomējot izmaksas apkures sezonā.

Iekārta ar siltuma rekuperāciju savāc izstrādāto gaisu no telpas (dzīvojamās istabas, virtuves, kabineta, vannas istabas, koridora, utt), ar ventilatoru palīdzību gaiss tiek vadīts caur plākšņu vai rotācijas siltummainim (siltumu atdodot pieplūdes gaisam).

Svaigajam pieplūdes gaisam plūstot cauri filtriem un plāksnīšu siltummainim, tas uzsilst, un telpā tiek padots jau svaigs, tīrs un komfortabls gaiss, nodrošinot patīkamu klimatu. 

Priekšrocības:

  • Tīrs un svaigs gaiss bez putekļiem, bez logu atvēršanas;
  • Siltuma atgūšana caur plāksnīšu rekuperatora līdz pat 95 %;
  • Atsevišķs ventilators pieplūdes un nosūces gaisam, vienkārša regulēšana un lietošana, zemi elektroenerģijas patēriņi pie pilnām darbības jaudām;
  • Pie jebkādiem ventilatora ātruma apgriezieniem iekārta nodrošina gaisa apmaiņu un svaigā gaisa pieplūdi telpai;
  • Automātiska vadības kontrole un maksimāla iekārtas aizsardzība.

Ir iekārtas, kuras tiek komplekētas ar  EC tipa elektromotoriem un ietaupa līdz pat 30% no elektroenerģijas nodrošinot zemu skaņas līmeni un vieglu dzinēja apgriezienu vadību.

Iekārtas ir pieejamas trīs veidu izpildījumos:

  • Vertikālā izpildījuma, iekārtas ar izvadiem augšējā daļā.

  • Horizontālā izpildījuma, iekārtas ar izvadiem iekārtas galos.

  • Iekārta, kas paredzēta montāžai pie griestiem. Maksimāli plakans un kompakts dizains.

Visu veidu iekārtas ir aprīkotas ar automātikas un vadības sistēmu.

Iekārtas ir pieejamas gan ar ūdens, gan ar elektrisko sildītāju.

Rekuperatora siltummaiņa tipi:

Plākšņu siltummainis

Izplūstošais un ieplūstošais gaiss virzās gar daudzām metāla plāksnēm, kas labi novada siltumu. Savā starpā izplūstošais un ieplūstošais gaiss nekontaktē, kas ir ievērojama šādu iekārtu priekšrocība. Kustīgo daļu šādā siltummainī nav.

Siltuma rekuperāciju var regulēt ar pārplūdes vārsta palīdzību, kas kontrolē cauri rekuperatoram izejošā gaisa patēriņu.

Plākšņu rekuperatoram piemīt vidējā efektivitāte (50-75%). Plākšņu rekuperatoru trūkums - lielāki izmēri salīdzinājumā ar rotora iekārtām, kā arī mazāka efektivitāte.


Rotācijas siltummainis

Siltums tiek novadīts starp izplūdes un pieplūdes kanālu ar rotējošo rotoru, kas ir pārklāts ar metāla foliju. Rotora griešanās ātrums regulē siltuma rekuperācijas līmeni.

Šajā rekuperatorā ir kustīgās daļas. Tam piemīt augsta efektivitāte (75-85%). Šādu iekārtu trūkums ir iespējas gaisam sajaukties, kas negatīvi ietekmē smakas telpā. Līdz 3% izplūstošā gaisa var nokļūt pieplūdes kanālā.

Neapšaubāmās priekšrocības - augsts derīguma koeficients un nelieli izmēri.


Counter flow siltummainis

Izplūstošais un ieplūstošais gaiss virzās gar daudzām metāla plāksnēm, kas labi novada siltumu. Savā starpā izplūstošais un ieplūstošais gaiss nekontaktē, kas ir ievērojama šādu iekārtu priekšrocība. Kustīgo daļu šādā siltummainī nav.

Siltuma rekuperāciju var regulēt ar pārplūdes vārsta palīdzību, kas kontrolē cauri rekuperatoram izejošā gaisa patēriņu.

Counter flow rekuperatoram piemīt pati augstākā efektivitāte (80-95%). Lielā efektivāte siltumatgūšanā tiek nodrošināta pateicoties lielam gaisa plūsmas laukumam un ceļam.


Ekonomiskais efekts

Siltuma rekuperācijas iekārtas ļauj mazināt enerģijas patēriņu telpu apkurei teju divas reizes. To ierīkošana bieži vien atmaksājas jau pirmajā apkures sezonā. Rekuperatoru uzstādīšana būvdarbu un remontdarbu laikā ļauj mazināt slodzi uz ēkas apkures sistēmu un atteikties no lielākās tradicionālā apkures aprīkojuma daļas.

Rekuperatoru uzstādīšanas izdevumi ir investīcijas ne tikai apkures izdevumu mazināšanā, bet arī optimālo klimata apstākļu nodrošināšanā telpās un, kā rezultāts, cilvēku veselībā.

Secinājumi

Ierīces, kas spēj ietaupīt siltuma un citu enerģiju, kļūst aizvien nozīmīgākas, jo energoresursu cenas ir aizvien augstākas. Mēs jau sen neapšaubām nepieciešamību telpās elpot svaigu, tīru gaisu. Negatīvā ietekme būvniecībā ir populārajiem plastmasas logiem un hermētiskām durvīm. Tās izjauc gaisa apmaiņas procesu un izraisa nepatīkamas sekas. Visi šie faktori ir novēršami ar ventilācijas rekuperācijas sistēmām. Tās ne vien ietaupa naudu, bet arī gādā par mūsu veselību.



Komentāri (0)  |  2012-05-28 21:55  |  Skatīts: 1661x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ