Latviski По русский In English

KONDICIONIERU APKOPES!!!


Lai nodrošinātu kondicionēšanas sistēmu efektīvu darbību bez nevēlamām blakusparādībām un maksimāli ilgu bezproblemātisku kalpošanas laiku, ir nepieciešama regulāra kondicionēšanas sistēmu apkope. Bieži cilvēki domā, ka šis ir tikai kārtējais mārketinga sauklis un attiecās pret kondicionēšanas iekārtu kā pret ledusskapi - atveda, uzstādīja un tagad lai kalpo, kamēr izsmels savu resursu. Lai gan darbības princips kondicionieriem ir ļoti līdzīgs ledusskapjiem, tomēr līdz ar atšķirību pielietojumā atšķirās arī komplektācija un tehniskie risinājumi. Saskaroties ar nevēlamām blakusparādībām kondicionieru darbībā, bieži problēmu cēlonis tiek norakstīts uz iekārtu kvalitāti vai uz uzstādītājiem, bet ne vienmēr problēma ir meklējama tur, bieži tā slēpjas tieši nepieciešamībā pēc kondicioniera apkopes. Šī sadaļa ir veidotatā, lai gala patērētāji varētu sīkāk izprast problēmu cēloņus un sekas.

 

 

Cik bieži ir jāveic freona kondicionieru apkope?

 

 

Pielietojums  Darbības intensitāte   Vēlamais apkopju biežums 
 Dzīvojamās telpas   Dzesēšana sezonā, piesilde pavasarī un rudenī   1 apkope sezonas sākumā 
 Biroja telpas   Dzesēšana sezonā, piesilde pavasarī un rudenī   1 apkope sezonas sākumā 
 Gaiss/gaiss siltumsūknis   Dzesēšana pavasarī un vasarā, apsilde rudenī un ziemā   2 apkopes - viena vasaras sezonas sākumā, otrā apkures sezonas sākumā 
 Servera telpas   +/- nepārtraukta darbība cauru gadu   2 apkopes - viena pavasarī, otra rudenī. 
 Komerctelpas   Dzesēšana sezonā, apsilde pavasarī un rudenī   1 apkope vasaras sezonas sākumā 
 Komerctelpas ar lieliem siltumizdalījumiem (spēļu zāles, klubi, pārtikas veikali u.c.)   Dzesēšana no aprīļa līdz oktobrim, karstajā sezonā ļoti intensīvā režīmā, dažkārt piesilde rudenī un pavasarī   2-4 apkopes sezonā (atkarībā no darbības intensitātes, dzesēšanas jaudas potenciāla un gaisa piesārņotības) 

 


Kāpēc  tik svarīgi ir veikt savlaicīgas apkopes?

 

 

1. Telpas bloka iztavicētājs.

Kondicionieru telpas blokos ir iebūvēts iztvaicētājs, jeb dzesētājs. Telpas bloka iztvaicētājs sastāv no spirālveida caurulītēm, kuras ir iebūvētas termoaktīvās alumīnija plāksnītēs. Pa caurulītēm plūst aukstumaģents (freons), kas nodod aukstumu plāksnītēm,kuras absorbē telpas gaisā esošo siltumu, savukārt ventilātors šo atdzesēto vai gaisu novada telpā.Lai maksimāli efektīvi atdzesētu vai piesildītu telpas gaisu, alumīnija plāksnes ir ļoti cieši viena pie otras.

 

Lielākā daļa kondicionieru ir aprīkoti tikai ar rupjajiem putekļu filtriem, kā rezultātā ar laiku iztvaicētājs aizaug ar putekļiem, tas samazina gaisa caurplūdes iespējas iztvaicētājā, kā rezultātā iztvaicētājs sāk salt ciet, šādos apstākļos zūd sistēmas efektivitāte, pēctam var sākt pat ledusgabali birt no kondicioniera un tecēt ūdens. Iztvaicētājs ir teicama vide mikroorganismiem, jo tur ir mitrs (atdzesējot silto gaisu, tajā esošais mitrums kondensējās) un putekļains, tāpēc vismaz reizi gadā tas ir jātīra un ir jāveic iztvaicētāja antibakteriālā apstrāde ar speciāliem līdzekļiem, pretējā gadījumā bieži sāpošs kakls un smagnēji sasmacis gaiss telpā būs jūsu ikdiena (noteikti daudzi ir saskārušies ar šo nepatīkamo sasmakušo aromātu!).

 

2. Āras bloka kondensātora virsma.


Āras bloka kondensātora virsma pēc uzbūves ir idenstiska kā telpas bloka iztvaicētājiem, jeb dzesētājiem, tikai šeit ar ventilātora palīdzību tiek novadīts siltums, kas izdalās kompresoram pie augsta spiediena saspiežot aukstumaģentu, jeb freonu. Atšķirībā no telpas bloka iztvaicētāja kondensātora virsma daudz vieglāk aizaug ar putekļiem, jo tai nav nekādu starpfiltru (caur virsmu iet āras gaiss), rezultātā samazinās gaisa caurplūdes spējas un attiecīgi arī siltuma novadīšanas spēja. Šādos apstākļos paaugstinās spiediens sistēmā, kas rada papildus slodzi kompresoram, zūd sistēmas efektivitāte un pie zināmas augstākās robežas sasniegšanas nostrādā augsta spiediena aizsardzība, kas atslēdz kompresoru, kā rezultātā kondicionieris pārtrauc dzesēt gaisu.

 

 

3. Kondensāta novadsistēma


Ja ilglaicīgi netiek veikta telpas bloka tīrīšana, tad putekļi, kas nonāk kondensāta vanītē un tālāk kondensāta novadsistēmā veido aizsprostojumus, kas vēlāk noved pie kondensāta novadspēju samazināšanās un gala rezultātā pie kondensāta vannītes pārplūšanas un ūdens tecēšanas no telpas bloka. Īpaši jūtīgi pret putekļiem ir kondensāta sūkņi, kas tiek uzstādīti gadījumos, kad kondensātu no vannītes nevar novadīt pašplūsmā (pašteces sākumpunkts atrodas virs kondicioniera). Pat tad ja pirms sūkņa tiek uzstādīts ūdens filtrs tad tas ir vismaz reizi gadā jātīra, pretējā gadījumā jāgatavo spaini :).


 

4. Freona spiediens sistēmā, noplūdes (dalītā tipa sistēmas ar āras un telpas bloku).


Lai kondicionēšanas sistēma varētu darboties efektīvi, liela nozīme ir precīzam freona spiedienam sistēmā. Pārāk zems vai pārāk augsts spiediens sistēmā var rasties pateicoties vairākiem faktoriem, piemēram freona noplūdes, kuru rašanās ir pietiekami bieža parādība. Visbiežāk par iemslu noplūdēm kalpo trīs iemesli - montāžas kļūdas (pietiek tikai ar nelielu neuzmanību), ražošanas brāķi un komunikāciju bojājumi celtniecības darbu laikā (varš, no kā ir freona caurules ir mīksts metāls un pietiek pat ar mikroplaisu, lai rastos noplūde). Ja noplūde ir pavisam neliela , tad bieži tā netiek uzreiz atklāta, tāpēc ir svarīgi pēc uztādīšanas laicīgi veikt pirmo apkopi. Kļūdas ar nepareizi nostādītu freona spiedienu visbiežāk rodas tad, ja kondicionieris ir bijis uzstādīts rudenī, vai ziemā, šādos gadījumos noteikti vajag veikt pirmo apkopi vasaras sezonas sākumā. Pārāk augsts vai pārāk zems freona spiediens sistēmā rada virkni nevēlamu problēmu, piemēram nepietiekama dzesēšana, aizsalšana, ūdens tecēšana un kompresora bojājumi.

 

 

Nepieciešamie kondicionieru apkopes darbi un darbi, kuri ir veicami pašu spēkiem.


  • Telpas un āras bloku korpusu tīrīšana ir tikai estētisks pasākums un to var darīt pašu spēkiem izmantojot atbilstošus tīrīšanas līdzekļus.
  • Telpas bloku filtru tīrīšana. Šo darbu arī var veikt pašu spēkiem. Lai piekļūtu filtriem ir nepieciešams apskatīties lietošanas instrukcijā, kā konkrētajam modelim atvera dekoratīvais panelis.


 

  • Telpas bloka dzesētāja (iztvaicētājs)  tīrīšana un antibakteriālā apstrāde. Šo darbu arī ir iespējams veikt pašu spēkiem, tikai tad vēlams ir iegādāties speciālos kondicionieru iztvaicētāju tīrīšanas un antibakteriālās apstrādes līdzekļus
  • Kondensāta novadsistēmas tīrīšana. Lai iztīrītu kondensāta novadsistēmu, tā ir jāatvieno no telpas bloka kondensāta vannītes un jāizpūš ar augstspiediena gaisa strūklu.  Lai iztīrītu kondensāta sūkni un pirms tā esošo filtru, tie ir jāizpūš ar gaisa strūklu. Teorētiski šo darbu arī var veikt pašu spēkiem, bet mēs to tomēr neieteiktu, jo ir nepieciešamas iemaņas un zināšanas, lai tiktu klāt telpas bloka kondensāta pievienojumam, to atvienotu un visu pareizi saliktu atpakaļ.
  • Āras bloka kondensātora virsmas tīrīšana.  Šo darbu var veikt pašu spēkiem, tikai ieteicams izmantot speciālos tīrīšanas līdzekļus.  Parasti sākumā āras bloka kondensātora virsma tiek izpūsta ar gaisa strūklu un pēctam tiek mazgāta.


  • Sistēmas spiediena tests, freona pildīšana/nolaišana, kompresora skābju neitralizētāja un freona sausinātāja pievienošana. Šie darbi prasa pieredzi, specifiskas zināšanas un specifiskus instrumentus, tāpēc šos darbus drīkst izpildīt tikai pieredzējuši aukstumiekārtu speciālisti.

!   Lai veiktu atsevisķus apkopes darbus pašu spēkiem sākotnēji ieteicams iegūt speciālistu instruktāžu.

!  Veicot jebkurus apkopes darbus, kondicionieris ir obligāti jāatvieno no strāvas padeves.

!  Kondicionieru tīrīšanas ķīmija ir pieejama KLIMATS24 interneta veikalā.

Komentāri (0)  |  2012-06-06 23:50  |  Skatīts: 961x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ