Latviski По русский In English

Rekuperatoru tipi un to energoefektivitāte.



 

1.  Rotējošais siltummainis (A klase - efektivitāte līdz 85%).

 

Rotējošais siltummainis tiek uzstādīts sekciju pieplūdes-nosūces gaisa apstrādes iekārtās. Ventilācijas iekārtā uz gultņiem tiek uzstādīts rotors, kuru veido plakanas un viļņotas alumīnija lentes, kas veido gaisa caurplūdes kanālus. Siltais nosūces gaiss piesilda šīs alumīnija lentes, un rotoram griežoties, šis siltums tiek atgriezts gaisa piesildei pieplūdes sistēmā. Rotora mainīgā ātruma piedziņas sistēma ļauj nodrošināt siltummaiņa maksimālu efektivitāti un enerģijas reģenerācijas līmeņa regulēšanu. Efektivitāte - pat līdz 85% siltuma atgriešana. Atgaisošanas sektors līdz minimumam samazina netīrā (nosūces) gaisa pārplūdi un samaisīšanos ar svaigo pieplūdes gaisu. Gaisa pārplūdi papildus samazina arī apkārt rotoram izvietotais saru blīvējums un sadalīšanas līnija. Gaisa pārplūšana ir iespējama 2-5% robežās.

 

 

2. Šķērsplūsmas (plākšņutipa) siltummainis (B klase - efektivitāte līdz 70%).

 

Šķērsplūsmas siltummainis ir vispopulārākais enerģijas rekupērācijas veids, jo tā izmaksas ir salīdzinoši nelielas un to var uzstādīt arī vienkāršā atsevišķu komponentu ventilācijas sistēmā. Tas tiek uzstādīts arīdzan sekciju pieplūdes - nosūces gaisa apstrādes iekārtās. Šķērsplūsmas siltummaini veido krustveida formas alumīnija plāksnes, starp kurām šķērsām pārmaiņus plūst izolētas pieplūdes un nosūces gaisa straumes. Nosūces gaiss šīs plāksnes piesilda, kuras savukārt atdod siltumu pieplūstošajam gaisam. Efektivitāte - līdz 70% siltuma atgriešana. Šī tipa rekuperatoriem piemīt ļoti augsta pieplūdes un nosūces gaisa atdalīšanas efektivitāte - pat līdz 99,9%.

 

 

 

 

3. Glikola (ūdens) sistēma (C klase - efektivitāte līdz 45%).

 

 

Glikola gaisa rekuperācijas sistēma tiek pielietota, ja ir nepieciešams atdalīt (pat lielā attālumā) pieplūdes un nosūces gaisa apstrādes iekārtas. Viens siltummainis atrodas nosūces gaisa plūsmā (dzesētājs), kurš saņem siltumu no izejošā siltā telpas gaisa un ar starpniekvielas, jeb siltumaģenta (ūdens un glikola šķīdums) palīdzību to pārvada siltummainim, kurš ir uzstādīts svaigā pieplūdes gaisa plūsmā. Glikola sistēmai ir nepieciešams arī uzstādīt ūdens cirkulācijas sūkni, kas sūknē ūdeni no viena siltummaiņa uz otru. Šīs sistēmas rekuperācijas efektivitāte ir viszemākā - līdz 45% siltuma atgriešana. Pieplūdes un nosūces gaisa plūsmas ir 100% atdalītas.

 

 

 

Lai arī kādu enerģijas rekuperācijas veidu ventilācijas sistēmā jūs neizvēlētos, tāpat ir nepieciešams uzstādīt pieplūstošā gaisa sildītāju (jauda atkarīga no rekuperācijas veida, iespējamajām temperatūras starpībām - āras/telpas, gaisa ražības), kurš aukstajā periodā veiks pieplūstošā gaisa piesildīšanu līdz vēlamajai temperatūrai (parasti telpas temperatūra). Ir atsevišķi izņēmumi - nelielas ražības ventilācijas agregāti, kuri aprīkoti ar rotējošu siltummaini, tie mēdz būt bez papildus sildītāja, bet jāņem vērā, ka pie zemām āras gaisa temperatūrām šīs iekārtas nespēs āras gaisu piesildīt līdz istabas temperatūrai. Un visbeidzot ir jāatcerās, ka pieplūdes ventilācija ar rekuperāciju, vai bez tās, ar jaudīgu, vai mazāk jaudīgu sildītāju nav domāta telpu apsildei. Gaisa piesilde ir nepieciešama, lai, izvadot sasmakušo gaisu no telpas un ievadot svaigu gaisu, telpā nerastos siltumzudumi, neveidotos kondensāts u.c., bet rekuperātors nepieciešams, lai neizšķiedētu, bet lietderīgi izmantotu siltumenerģiju un samazinātu ekspluatācijas izdevumus.

Komentāri (0)  |  2013-02-12 18:56  |  Skatīts: 2244x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ